Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
به بهانه درگذشت «محمدعلی ورشوچی»

«روزنگاشت/ آسپیران به خاطره‌ها سپرده شد»

2011 March 30

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

نهم فروردین 1390 برابر شد با درگذشت «محمدعلی ورشوچی» بازی‌گر سینما وتاتر ایران. وی زاده سال 1304 خورشیدی بود. این بازی‌گر با سابقه در 54 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته است و تجربه هم‌کاری با کارگردان‌های برجسته سینمای ایران را هم در کارنامه کاری خود دارد. ورشوچی امروز در دهم فروردین در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«محمدعلی ورشوچی» در سال 1304 در تهران به دنیا آمد. وی از نوجوانی به هنر و به خصوص تاتر علاقه‌مند شد و از کلاس چهارم در تاتر مدرسه عضو شد. ورشوچی فعالیت حرفه‌ای خود را با ایفای نقش در نمایش «افسانه خواجه همایون» در سال 1325 و در تاتر «مینا» آغاز کرد.

وی با هم‌کاری دوست صمیمی‌اش «نعمت‌اله گرجی» یک گروه تاتر تاسیس کرد و با این گروه به شهرهای مختلف سفر کرد و به اجرای نمایش پرداخت و بعدها به دعوت «احمد رحیمی» به تاتر «جامعه باربد» رفت و بیست سال در آن‌جا فعالیت کرد و سپس  به سینما و تلویزیون نیز راه یافت.

ورشوچی در سال 1344 فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد و با فیلم «سه تا نخاله» به عنوان بازیگر وارد سینما شد و در طول دوران بازیگری خود در 54 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت و تجربه هم‌کاری با کارگردان‌های برجسته سینمای ایران را هم در کارنامه کاری خود دارد. نقش «آسپیران غیاث‌آبادی» در سریال «دایی‌جان ناپلئون» یکی از به یاد ماندنی‌ترین نقش‌های وی است.

فیلم‌های «تهران روزگار نو» و «کمال‌الملک» علی حاتمی، «بازیگر» محمدعلی سجادی، «من زمین را دوست دارم» ابوالحسن داوودی، «مریم و میتیل» فتحعلی‌ اویسی، «ای ایران» ناصر تقوایی، «گراند سینما» حسن هدایت، «خارج از محدوده» رخشان بنی‌اعتماد، «کفش‌های میرزا نوروز» محمد متوسلانی و «گوزن‌ها» مسعود کیمیایی،  از جمله آثار برجسته‌ای است که ورشوچی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخت.

و اما سرانجام محمدعلی ورشوچی بازیگر قدیمی سینما، تلویزیون و تاتر در نهم فروردین سال 1390 و در سن 86 سالگی درگذشت و پیکر او توسط جمعی از هم‌کاران، دوست‌داران و خانواده‌اش صبح امروز دهم فروردین از بیمارستان «پارس» به منزلش بدرقه و از آن‌جا در قطعه هنرمندان «بهشت زهرا» به خاک سپرده شد.

منبع ها:

بخش خبر رادیو کوچه

بی بی سی

سایت همشهری

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,