Saturday, 18 July 2015
17 October 2021
وزیر امور خارجه مصر:

«آغاز دور جدید روابط با کشورها از جمله ایران»

2011 April 06

خبر / رادیو کوچه

نبیل عربی، وزیر امور خارجه مصر در اظهارنظری روز سه‌شنبه، در رسانه‌های داخلی مصر و در خصوص روابط کشورش با ایران عنوان کرد که این کشور آماده گشودن «صفحه تازه‌ای» از روابط با همه کشورها از جمله ایران است.

به گزارش رسانه‌های مصر، وزیر امور خارجه مصر پس از دیدارش با مجتبی امانی، رییس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در قاهره، گفت: «ایرانی‌ها و مصری‌ها شایسته داشتن روابطی هستند که بازتاب تاریخ و تمدن این دو کشور باشد، روابطی که بر اساس احترام متقابل به تمامیت ارزی و عدم دخالت در امور داخلی یک‌دیگر باشد.»

در این دیدار رییس دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی، با تسلیم پیام کتبی علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به آقای عربی، به‌طور رسمی از او دعوت کرد تا به ایران سفر کند.

پیام آقای صالحی واکنش به صحبت‌های هفته گذشته نبیل عربی درباره ایران بود که در آن وزیر امور خارجه مصر اعلام کرده بود که دولت این کشور، ایران را «دشمن» به حساب نمی‌آورد و خواهان گسترش روابط با این کشور است.

دیدار مجتبی امانی با نبیل عربی، اولین دیدار نمایندگان دو کشور بعد از برکناری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر بود.

لازم به اشاره است روابط ایران و مصر یک سال پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در ایران و در پی امضای پیمان صلح کمپ دیوید بین مصر و اسراییل، قطع شد.

بیشتر بخوانید:

«خمینی دیگری در مصر به‌وجود نخواهد آمد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,