Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
سازمان یونسکو اعلام کرد:

«زیدآبادی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات»

2011 April 08

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی یونسکو، جایزه جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١١ به احمد زیدآبادی، دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت و روزنامه‌نگار ایرانی و محبوس در زندان اهدا خواهد شد.

به گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز، رییس هیت داوران دینا سانگور در این باره اعلام کرد‌: «اهدای این جایزه به احمد زیدآبادی ارج‌گذاری به شجاعت استثنایی، مقاوت و تعهد این روزنامه‌نگار در جهت آزادی بیان، دمکراسی و حقوق بشر، تساهل و انسانیت است. اهدای این جایزه ورای شخصیت احمد زیدآبادی جایزه به بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی است که هم اکنون در زندان به‌سر می‌برند.»

ایرنا بوکوا مدیرکل یونسکو با تایید تصمیم هیت داوران خواهان آزادی این روزنامه‌نگار شد. «احمد زیدآبادی در همه مدت فعالیتیش همواره و شجاعانه از آزادی مطبوعات و آزادی بیان‌، حق بنیادین بشر که پایه‌ی دیگر آزادی‌ها مدنی و عنصر کلیدی برای جوامع باز و روامدار است دفاع کرده است. در پیوند با روز جهانی آزادی مطبوعات (٣ می -١٣ اردیبهشت) و با توجه به نگرانی‌های اعلام شده از سوی هیت داوران در‌باره وضعیت سلامت وی، من از مقامات ایران خواهان آزادی احمد زیدابادی هستم.»

جایزه جهانی آزادی مطبوعات سازمان یونسکو و گیامورو کانو در سال ١٩٩٧ از سوی کمیته اجرایی یونسکو تاسیس و هر سال در روز جهانی آزادی مطبوعات (٣ می -١٣ اردیبهشت) به یک فرد یا سازمان و نهاد که از آزادی مطبوعات دفاع کرده و به ویژه در این راه خطر کرده است، اهدا می‌شود.

احمد زیدآبادی در تاریخ ٢۴ خرداد ١٣٨٨ بازداشت شد. در آذر ماه ١٣٨٩ وی از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان و تبعید در گناباد ممنوعیت دایم از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شد. این رای در دی ماه همان سال از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد. احمد زید آبادی برنده جایزه قلم طلایی ٢٠١٠ موسسه جهانی مطبوعات نیز است.

بیشتر بخوانید:

«صدور حکم قطعی چهار متهم حوادث پس از انتخابات»

«اهدای قلم طلایی آزادی به احمد زیدآبادی»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,